Pierwsze przejechane kilometry
Już od najmłodszych lat możemy zachęcać dziecko do aktywności fizycznej. Może nie od razu z pozycji cyklisty, ale z pozycji pasażera, który może podziwiać uroki wycieczek rowerowych z pozycji pasażera. Pierwsze krajobrazy dziecko najczęściej odkrywa wraz z rodzicem, siedząc na foteliku przymocowanym w tyłu roweru rodzica lub też przyczepce rowerowej. Wtedy już oswaja się z pędem i zmieniającym się otoczeniem. Takie wypady mogą rozbudzić w dziecku chęć zmiany pozycji, z której obserwuje świat.
Kiedy dziecko zacznie nudzić się samym obserwowaniem otoczenia warto zastanowić się nad rozpoczęciem nauki poruszania się na rowerze. Dlatego też pierwsze samodzielne przygody rowerowe dziecko najczęściej rozpoczyna od rowerku biegowego, który doskonale stabilizuje ruchy. Doskonali ono wtedy umiejętność utrzymania równowagi. Jest to pierwszy i podstawowy etap nauki, jednak jest on konieczny by nasza pociecha mogła zacząć korzystać ze standardowego roweru.
Po gruntownym przygotowaniu najczęściej przychodzi moment, kiedy należy zastanowić się nad powiększeniem rodzinnej floty rowerowej by dziecko mogło zmienić swoją rolę podczas kolejnych wycieczek z obserwatora na cyklistę.
Jaki rower wybrać dla 5 latka?
Najważniejszym punktem poprzedzającym samą naukę, po wypracowaniu u dziecka umiejętności utrzymywania równowagi jest odpowiednie dostosowanie roweru do potrzeb i możliwości naszej pociechy. Aktualnie sklepy rowerowe posiadają bardzo szeroki wachlarz wyboru tego typu środku lokomocji. Jednak nie każdy wybór będzie idealny. Warto więc poświęcić chwilę by zastanowić się na właściwym wyborem. To zagwarantuje, że dziecko ten rodzaj aktywności fizycznej będzie traktowało jako wyzwanie i zabawę, a nie przymus.
Zanim więc udamy się do sklepu warto zadać sobie pytanie do jakiego rodzaju nawierzchni ma być dostosowany rower. Najczęściej pierwsze metry dziecko pokonuje na ścieżkach rowerowych lub parkowych alejkach. Wtedy idealnym wyborem będzie rower miejski, który doskonale sprawdzi się w zatłoczonych, lecz z reguły uregulowanych szlakach. Jednak, gdy okolica oferuje dostęp do ścieżek leśnych czy polnych dróg, dobrym wyborem będzie rower typu BMX czy MTB, który doskonale zamortyzuje pokonywane nierówności terenu. Warto zadbać o komfort jazdy, aby dziecko nie odczuwało dyskomfortu.
Jeżeli prawidłowo dobierzemy rodzaj roweru, wcale nie oznacza, że już wiemy, jaki rower wybrać. Kolejnym istotnym aspektem jest dobór rozmiaru roweru. To niezbędna rzecz wspomagająca komfort jazdy. Na szczęście rynek doskonale wpasował się w każdą grupę wiekową i oferta jaka jest dostępna na pewno pozwoli na skorzystanie z którejś oferty. Jak najlepiej ocenić, który rozmiar wybrać?
Takie dopasowywanie najlepiej rozpocząć od sprawdzenia długości nogi dziecka. Musi ona zostać zmierzona po wewnętrznej stronie od kroku. Wiedząc, że każdy organizm może mieć swoje cechy charakterystyczne, pomiar akurat tej długości pozwoli na eliminację możliwości popełnienia błędu. Niewiele osób mieści się idealnie w tworzonych normach, dlatego też warto posłużyć się najbardziej rzetelnym pomiarem, który pozwoli idealnie dopasować rower. Aby wspomóc rodziców w podjęciu decyzji, został stworzony schemat, który ma podpowiedzieć jaki rozmiar roweru dobrać do dziecka.
- Wiek dziecka: 2-4 lat (sugerowany wzrost 80 cm- 108 cm)
- sugerowany rozmiar koła 12″
- Wiek dziecka: 4-6 lat( sugerowany wzrost 95 cm- 122 cm)
- sugerowany rozmiar koła 16″, rozmiar ramy 11″, 12″, 13″
- Wiek dziecka: 5-8 lat (sugerowany wzrost 110 cm-120 cm)
- sugerowany rozmiar koła 20″, rozmiar ramy 11″, 12″,13″, 14″, 15″
Podczas każdego zakupu należy zweryfikować, czy dziecko ma możliwość dotknięcia ziemi palcami stóp. Dla dzieci, które czują obawę przed poruszaniem się na rowerze należy sprawdzić, czy dziecko ma możliwość postawienie całej stopy na podłożu w razie konieczności.
Aby w pełni cieszyć się wraz z dzieckiem z rowerowych wycieczek, poza parametrami technicznym warto zwrócić uwagę na jego walory estetyczne, które najbardziej przypadną do gustu dziecka.