Kiedy dzieci rozwijają zdolności manipulacyjne? Co warto o nich wiedzieć?

Kiedy dzieci rozwijają zdolności manipulacyjne? Co warto o nich wiedzieć?

Umiejętności manipulacyjne obejmują poruszanie się, używanie różnych przedmiotów przy użyciu rąk lub stóp, aby osiągnąć cel lub wykonać zadanie. Wiele codziennych czynności dziecka wiąże się z wykorzystaniem umiejętności motorycznych, takich jak ubieranie się, otwieranie pudełka na drugie śniadanie i używanie ołówka. Te umiejętności, które wymagają skoordynowanych wysiłków między palcami, dłońmi i oczami, zaczynają się od chwytania grzechotki i chwytania palcem grabiącym jako dziecko, a ostatecznie ewoluują do bardziej złożonych umiejętności, takich jak używanie nożyczek, manipulowanie myszą komputerową.

W przypadku motoryki dużej, przedmiotem może być sprzęt sportowy lub zabawki, takie jak kije, piłki, rakiety lub skakanka. Umiejętności te są również czasami nazywane umiejętnościami kontroli obiektów.

Rodzaje umiejętności manipulacyjnych

Zdolności motoryczne odnoszą się do koordynacji między małymi mięśniami Twojego dziecka, takimi jak mięśnie dłoni, nadgarstków i palców w koordynacji z oczami. W obszarze motoryki dużej do tych umiejętności należą:

 • Odbijanie piłki lub przedmiotu
 • Uchwyt w rękę
 • Drybling (przenoszenie piłki stopami, jak w piłce nożnej)
 • Kopanie lub toczenie (piłka)
 • Podnoszenie przedmiotu ręką lub stopą
 • Pchanie i ciągnięcie (obiektem może być zabawka na kółkach)
 • Uderzenia (np. zamachnięcie się kijem baseballowym lub kijem golfowym w celu uderzenia piłki)
 • Rzucanie

Umiejętności te są ważne w większości zajęć szkolnych, a także ogólnie w życiu. Słabe zdolności motoryczne mogą wpływać na zdolność dziecka do jedzenia, czytelnego pisania, korzystania z komputera.

Kiedy i jak rozwijają się umiejętności

Chociaż dzieci rozwijają się w różnym tempie, przybliżony harmonogram, w którym osiągną określone kamienie milowe, może pomóc w ustaleniu, czy Twoje dziecko rozwija się w normalnym tempie.

Kiedy dzieci po raz pierwszy uczą się umiejętności manipulacyjnych, celem nie jest całkowita dokładność — na przykład trafienie piłką w cel lub rzucenie jej do innego gracza w grze. Muszą najpierw nauczyć się podstawowych działań, zanim będą mogli je “dostroić”.

Jeśli martwisz się jakimkolwiek aspektem rozwoju fizycznego Twojego dziecka, w tym opanowaniem umiejętności manipulacyjnych, skontaktuj się z jego lekarzem. Czasami zalecana jest terapia fizyczna lub zajęciowa.

Gry rozwijające umiejętności motoryczne Twojego dziecka

Aby pomóc rozwinąć i dostroić te umiejętności motoryczne, możesz również uczestniczyć z dzieckiem w zajęciach rozwojowych w domu. Jak się bawić i jednocześnie ćwiczyć?

 • Podziel obszar gry (np. chodnik, podjazd do garażu lub nawet trawnik) na pół linią (użyj kredy, taśmy lub skakanki, aby to zaznaczyć). Umieść taką samą liczbę miękkich przedmiotów – takich jak szaliki, podwinięte skarpetki, piłki plażowe lub lekkie torebki z fasolą – po obu stronach linii. Niech dzieci przerzucają przedmioty przez linię na podłogę po przeciwnej stronie. Następnie mogą zmienić strony i przerzucić przedmioty z powrotem przez linię na drugą stronę. Spraw, by było fajniej, używając małych pluszaków i udając, że przekraczają rzekę.
 • Niech dzieci ćwiczą kopanie dużej piłki plażowej lub miękkiej piłki piankowej. Rzuć wyzwanie, aby Twój maluch kopnął piłkę preferowaną stopą, a następnie przestawił się na drugą. Sprawdź, czy może kopnąć piłkę z wybranego przez ciebie miejsca. Możesz także podnieść skakankę i sprawdzić, czy mogą kopnąć piłkę nad nią lub pod nią.
 • Zacznij od dużych, lekkich kręgli (takich jak puste 2-litrowe butelki po napojach). Następnie przejdź do mniejszych plastikowych butelek, dociąż duże butelki lub użyj zestawu do gry w kręgle dla dzieci.

To jeszcze nie wszystko! Szukasz ciekawego sposobu, by zwiększyć motorykę swojego dziecka? Umiejętności motoryczne Twojego dziecka będą rozwijać się podczas codziennych czynności oraz w czasie zabawy z czynnościami obejmującymi chwytanie, trzymanie i naciskanie. Zapisz je m.in. na sensorykę dla smyka w Łodzi, czy robotykę dla dzieci. Świetnym wyborem będą również warsztaty dla przedszkolaków Łódź, organizowane przez Baby English Center: https://babyenglishcenter.pl/akademia/. W ich trakcie, dziecko pod okiem specjalistów nauczy się m.in. robotyki, gotowania, weźmie udział w zajęciach tanecznych lub ruchowych.


Dodaj komentarz