Zakłócenia snu u dzieci
Dzieci odczuwają negatywne skutki siedzenia przed ekranem smartphony i innych urządzeń elektronicznych, dzieje się tak przez różne czynniki neurologiczne, środowiskowe oraz biologiczne. Przyczyną tych skutków jest również to, iż oczy małych dzieci nie są do końca rozwinięte, dlatego odczuwają większą wrażliwość na światło oddziałujące na zegar biologiczny. Światło powoduje między innymi zaburzenie w wydzielaniu melatoniny. Zmniejszenie poziomu melatoniny u dziecka jest wówczas 2 razy niższe niż u osoby dorosłej. Spędzanie długich godzin przed ekranem telefonu powoduje problemy z zasypianiem, spadek jakości snu i mniejszej ilości przespanych godzin. Co zrobić, aby zapewnić dziecku odpowiednią ilość snu?
- Naukowcy doradzają rodzicom, aby przed snem dziecka usunąć z sypialni wszelkiego rodzaju urządzenia multimedialne w tym smartphony.
- Na sen pozytywnie wpłynie również ograniczenie czasu korzystanie z elektroniki.
- Rodzić musi również kontrolować oglądane materiały przez dziecko.
Opóźnienie mowy u dzieci poniżej 2 roku życia
Badania potwierdziły, iż, dzieci poniżej drugiego roku życia, które korzystają ze smartphonów, później zaczynają mówić. Jednak istnieją wyjątki, niektóre dzieci mimo kontakt z telefonem mówią dużo. Dobrą wiadomością dla rodziców jest jednak to, że korzystanie dziecka ze smarphona nie wpływa na jego gesty, mowę ciała i interakcje społeczne.
Problemy z odrabianiem prac domowych
Badania dowiodły, że dzieci, które korzystają zbyt długo i często ze smartphonów i innych urządzeń, mają problemy z odrobieniem swoich prac domowych. U dzieci, które korzystają z elektroniki od 4 do 6 godzin, szansa na zrobienie pracy domowej spadła o połowę. Wpływa na to nie tylko brak wolnego czasu na pracę domową, ale i również być może problemy z koncentracją, uczeniem się.
Uzależnienie się od smartphonu powoduje niepokój, samotność, a także depresję
Korzystanie z telefonu przez dziecko powoduje stworzenie w mózgu pewnych połączeń neurologicznych, które przypominają połączenia takie same jak w przypadku uzależnienia od opioidów. Badanie udowodniło, iż studenci, którzy przez długi czas korzystali z telefonów, byli niespokojni, samotni oraz przygnębieni.
Interakcje jedynie w świecie wirtualnym unieszczęśliwiają
Kolejne badania wykazały, iż dzieci, które komunikowały się ze środowiskiem w większości przez telefon(poprzez media społecznościowe, smsy, gry online czy internet), byli mniej szczęśliwi, niż dzieci, które dokonywały osobistych interakcji społecznych poprzez sport czy pracę domową, bez udziału jakiejkolwiek komunikacji elektronicznej. Jednak dalej nie wiadomo czy korzystanie z komunikacji elektronicznej było skutkiem, czy może przyczyną pogorszenia się ich samopoczucia.
Smartphony nie w każdym przypadku źle wpływają na dzieci w wieku nastoletnim
Nie można stwierdzić jednoznacznie, iż telefony mają bardzo zły wpływ na dzieci. W większości telefony nie wpływają w zbyt dobry sposób na nastolatki, jednak w niektórych przypadkach zależy indywidualnie od danego dziecka. Wrażliwe jednostki bowiem silniej odczuwają negatywne skutki korzystania z komunikacji elektronicznej, u osób silniejszych psychicznie widać duże korzyści pozytywne korzystania z telefonów. Między innymi w budowaniu relacji społecznych, a także w celu organizowania różnych działań w prawdziwym życiu. Naukowcy twierdzą, iż technologia nie ma kontroli nad naszym życiem, jednak ciężko w to wierzyć, gdyż zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe coraz więcej czasu spędzają przed ekranami różnych urządzeń. Naukowcy podają, że dzieci mogą korzystać z urządzeń elektronicznych maksymalnie godzinę dziennie.