Twoje dziecko spędza zbyt dużo czasu na youtube? Zobacz jakie mogą być tego skutki

Twoje dziecko spędza zbyt dużo czasu na youtube? Zobacz jakie mogą być tego skutki

Dzisiejsze czasy to w dużym stopniu wszechobecny dostęp do internetu za pomocą np. urządzeń mobilnych. Trudno jest odciąć nasze dzieci od sieci – zresztą skrajność nie jest tutaj najlepszą drogą. We wszystkim warto zachować umiar. Co jednak gdy nasze dziecko spędza za dużo czasu na YouTube? Ten tekst ukazuję skutki takiego zachowania.

Anoreksja towarzyska

Jeśli dziecko całymi dniami zalega przed ekranem komputera czy swojego telefonu i nie ma kontaktów z ludźmi, to w skrajnym przypadku może się to przeistoczyć w anoreksję towarzyską. Na czym ona polega? Na tym, że uciekamy od ludzi, bo nie potrafimy z nimi nawiązywać relacji. Dorastanie to czas, kiedy uczymy się odpowiedniego zachowania z ludźmi i przebywania w grupie. Jeśli zamiast tego nasze dziecko będzie siedziało w izolacji, to z czasem pojawi się u niego deficyt towarzyski.

Uzależnienie od internetu

Co gorsza. Gdy dziecko przez ciągłe oglądanie filmików na YouTube obniży swoją zdolność funkcjonowania z innymi, to coraz ciężej będzie mu przełamać wychodzenie do ludzi. Im więcej traci zdolności towarzyskich, im głębiej to wszystko idzie, tym ciężej z tego wyjść. Dlatego warto dbać o to, by najmłodszy miał dostęp do sieci czy popularnego serwisu YouTube, ale także by często spotykał się z rówieśnikami. Umiar jest wskazany.

Samotność

Jeśli nasze dziecko będzie ciągle uciekało w samotne spędzanie czasu w sieci to jakie mogą być tego skutki? Człowiek jest istotą stadną i potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania innych ludzi. Jeśli tego nie robimy, możemy zacząć cierpieć na depresję czy fobię społeczną. Już samo poczucie samotności jest bardzo nieprzyjemnym uczuciem, które dana osoba będzie mogła próbować zagłuszyć na różne destrukcyjne sposoby. Właśnie samotność jest podstawą większości nałogów.

Zaniedbania w szkole

Jeśli dziecko będzie spędzało za dużo czasu, oglądając filmy na YouTube, to ucierpi na tym jego edukacja. Po prostu nie będzie ono miało czasu ani chęci na to, aby się pouczyć czy odrobić zadanie, bo zawsze lepszym wyborem będzie udanie się w internetowy świat. Jeśli nasze dziecko notorycznie nie odrabia zadań domowych lub nie uczy się i ma problemy w szkole, to warto zwrócić uwagę na jego zainteresowania. Może właśnie przyczyną jest nadmierne spędzanie czasu w sieci na oglądaniu filmików?

Utrata pasji

Dziecko, które spędza zbyt dużo czasu na YouTube, nie ma go na inne sprawy. Dlatego nie dziwi fakt, że taka osoba przestaje rozwijać swoje pasje czy hobby. Pasja i hobby zwykle rozwija dziecko w jakiś pozytywny sposób. Natomiast zwykle oglądane filmiki przez dzieci to mało wartościowa rozrywka. Dlatego warto pielęgnować pasje dziecka i pomagać mu w ich rozwijaniu. W innym przypadku może się okazać, że nasze dziecko zamieniło się w zombie które tylko przesiaduje przed ekranem, zatapiając się w świat taniej i płytkiej rozrywki na YouTube.

Zagrożenia na YouTube

Jeśli Twoje dziecko spędza za dużo czasu w sieci, to prócz wymienionych wyżej skutków jest jeszcze jedno niebezpieczeństwo, na które pociecha może się natknąć. Obecnie nie ma problemu, aby każde dziecko mogło sobie odtworzyć filmy pełny wulgaryzmów, agresji czy innych treści niedostosowanych do jego wieku. Jeśli nie kontrolujemy tego, co nasze dziecko ogląda w sieci np. przez odpowiednie programy blokujące, to może się zdarzyć, że nasze dziecko zacznie być agresywne, wulgarne, chamskie.

Jakie mogą być skutki spędzania nadmiernego czasu na YouTube?

Może dojść do:

  1. Anoreksji towarzyskiej
  2. Depresji
  3. Samotności
  4. Zaniku umiejętności społecznych
  5. Utraty zainteresowań
  6. Zaniedbania szkoły i nauki
  7. Agresji, wulgarnego zachowania i słownictwa
,

Dodaj komentarz