Źródła termalne a innowacyjne budownictwo


Źródła termalne są wykorzystywane w Polsce coraz w większym stopniu. Nie ma w tym nic szczególnego, ponieważ z rozwiązaniem tym wiąże się sporo korzyści, których nie są w stanie zagwarantować inne technologie. Od setek lat człowiek wierci studnie głębinowe, kiedyś wydobywając z nich wodę do zwykłego użytkowania. Obecnie technika pozwala wwiercić się na ogromne głębokości, które umożliwiają pozyskiwanie gorącej wody ze źródeł termalnych, o ile one naturalnie tam się znajdują.

Wydatki, które należy ponieść

Naturalnie, by wykorzystać możliwości, jakie zapewniają termalne źródła, te muszą się pod konkretną działką budowlaną znajdować. Tutaj też pojawia się początkowy, stosunkowo kosztowny problem, w skrócie ujmując badania, lokalizacja oraz próby, które mają pokazać, iż odwierty pod pompy ciepła zagwarantują praktyczne korzyści. Bez znaczenia jest czy prowadzi się działania się w takiej miejscowości jak Warszawa lub też w takim jak Białystok, znaczenie ma niemniej jednak to, czy pod działką zlokalizowane są wody termalne na takiej głębi, która umożliwi wykonanie w konkretnym miejscu studni. Co więcej, sama lokalizacja wymaga wykonania badań gruntu oraz badań które związane są z możliwościami, które daje źródło termalne. Większych kłopotów nie ma wtedy, gdy niezbędna jest tylko studnia wiercona, której funkcją będzie zaopatrywanie w wodę użytkową. Wtedy trzeba tylko tylko zlokalizować źródło wody bez względu na jego temperaturę.

Poznaj plusy takiego rozwiązania

Skoro już mówimy o tym, że źródła termalne to olbrzymie możliwości, należałoby rozwinąć wszechstronniej ten temat. Po pierwsze w takich miastach jak Olsztyn albo też Katowice, koszt pozyskiwania gorącej wody jest dosyć duży. Albo powinno się ją nagrzać za pomocą energii elektrycznej bądź też wykorzystać potencjał jaki daje bojler razem z wężownicą. Natomiast studnie wiercone służą do pozyskiwania wody użytkowej i w zależności czy pod parcelą umiejscowione jest źródło zimne bądź też termalne, ta woda użytkowa może mieć średnio temperaturę kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Jakie zapewnia to plusy? Daje po prostu okazję do użytkowania gorącej wody bez konieczności jej podgrzewania, a co więcej gwarantuje niedrogie ogrzewanie budynku mieszkalnego. Kosztem dosyć znaczącym jest uruchomienie całej inwestycji, później natomiast koszt ten jest już minimalny i jedynie opiera się o pobieranie energii elektrycznej przez pompę ciepła. Korzyści tego typu rozwiązania jest więc sporo, do minusów kwalifikuje się tylko koszty zapoczątkowania inwestycji, niemniej jednak wraz z użytkowaniem koszt ten ekspresowo się zwraca.

Alrusz.pl


Dodaj komentarz