Gra monopol hitem wszech czasów. Na czym polega?

Gra monopol hitem wszech czasów. Na czym polega?

Gry planszowe od lat cieszą się bardzo dużą popularnością. Są świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu w gronie rodziny oraz przyjaciół. Dodatkowo rozwijają one kreatywność, wspomagają i stymulują myślenie oraz zapewniają bardzo dużą dawkę rozrywki. Warto jest grać w gry również z najmłodszymi – nie tylko są świetnym sposobem od oderwanie się od ekranu telewizora czy tabletu, ale także uczą trudnej sztuki współdziałania w grupie, respektowania zasad oraz przegrywania i wygrywania.

Jedną z najpopularniejszych od wielu lat gier planszowych, która doczekała się wielu adaptacji jest gra Monopol. Do dnia dzisiejszego szacuje się, że gra Monopoly sprzedała się na całym świecie w ponad 250 milionach egzemplarzy. Historia jej istnienia sięga 1935 roku, kiedy to po raz pierwszy pojawiła się na rynku. Początkowo nie odniosła ona jednak zbyt wielkiego sukcesu – dopiero wiele lat później Charles Darrow postanowił znacznie ją udoskonalić oraz wydać pod inną, wymyśloną przez siebie nazwą Monopoly. To właśnie od tego momentu gra zaczęła cieszyć się tak dużą popularnością i na stałe wpisała się w kanon najbardziej znanych gier planszówek.

Gra Monopol – zasady

Gra Monopol polega na przemyślanym handlu oraz manipulacji posiadanymi nieruchomościami oraz miastami, które nabywa się na drodze handlu. W grę tę można grać już we dwie osoby – najlepiej jednak gra się toczy, kiedy uczestniczy w niej od 3 do 6 osób. Wtedy rozgrywka staje się bardziej ciekawa oraz pasjonująca. Każdy z graczy porusza się na planszy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ilość pól o które należy przesunąć swój pionek uzależniona jest od liczby oczek wyrzuconych na dwóch kostkach przez każdego z graczy. W przypadku wyrzucenia dwóch takich samych oczek (np. dwóch szóstek) gracz ma prawo rzucić kostkami jeszcze raz oraz poruszyć się na planszy o sumę dwóch rzutów. Jest to tzw. dubel. W przypadku wyrzucenia trzech dubli pod rząd dany gracz ląduje w więzieniu oraz przez 2 kolejki nie bierze udziału w grze.

Każdy gracz, który stanie na wolnym polu (jest to w zależności od miejsca określone miasto wchodzące w skład państwa) ma możliwość wykupienia go za określoną na karcie kwotę. W przypadku, kiedy dane polo zostało już wcześniej zajęte i wykupione przez innego gracza, osoba musi zapłacić czynsz (którego wysokość również określona jest na karcie). W sytuacji, kiedy dany gracz zgarnie wszystkie dwa lub trzy pola należące do danego państwa może przy następnej kolejce kupić nieruchomości i rozłożyć je równomiernie pomiędzy miastami w danym państwie. Dzięki takiemu zagraniu rośnie czynsz, który podlega zapłacie przez innych graczy. Warto pamiętać, że to do właściciela należy upominanie pozostałych uczestników o zapłacie należności. Wygrywa ten gracz, który w wyniku swojej taktyki oraz gry doprowadzi innych graczy do bankructwa. W sytuacji, kiedy rozgrywka jest wyrównana istnieje możliwość zliczenia posiadanej gotówki oraz funduszy ulokowanych w nieruchomościach i miastach oraz na tej podstawie rozsądzenie kto wygrał partię.

Przygotowanie do gry

W grze musi też uczestniczyć bankier, który zajmuje się obrotem gotówki oraz wydawaniem kart. W jego rolę może wcielić się także jeden z uczestników.

Bankier na sam początek rozdaje graczom pieniądze w wysokości 1500 zł (lub innej jednostki walutowej – w zależności od adaptacji gry). Osoba obsługująca bank zajmuje się także wydzielaniem premii, udzielaniem pożyczek pod zastaw oraz pobieraniem kar. Bankier dba także o ogólny porządek rozgrywki oraz rozwiązuje spory pomiędzy uczestnikami dotyczące m.in. regulaminu czy porządku danej partii.

,

Dodaj komentarz