Jak karmić noworodka? Ile powinien jeść?

Jak karmić noworodka? Ile powinien jeść?

Wiele mam ma problem z tym, ile ma jeść noworodek. Bardzo często problem pojawia się już na początku ciąży, kiedy to mamy czytają czasopisma i starają się przyswoić wiedzę, aby jak najlepiej wychować dziecko. Bardzo często w takich poradnikach znaleźć można sprzeczne wiadomości, co napawa młode mamy lękiem. Ile powinien jeść noworodek? Dwa, pięć, czy dwanaście razy dziennie?

Ważne fakty o karmieniu noworodka

Na początku należy uświadomić sobie, że noworodek tak naprawdę ma żołądek, który wielkością przypomina zaciśniętą pięść. Nie ma możliwości, aby dziecko zjadło coś na zapas. W przypadku spożycia zbyt dużej ilości pokarmu niewykształcony układ pokarmowy wydali go w formie ulania. Warto wiedzieć, że oprócz spania i wydalania, ulewanie to jedna z najczęstszych czynności, jakie robi noworodek i nie ma powodów do obaw. Tak naprawdę karmienie noworodka uzależnione jest od jego zapotrzebowania kalorycznego oraz sposoby karmienia. Niektóre matki obawiają się, że przegapią moment, kiedy dziecko będzie głodne. Zazwyczaj przed wystąpieniem płaczu dziecko cmoka i rusza ustami, co może wskazywać, że jest głodne. Dodatkowo głodne dziecko odwraca również w ramionach mamy automatycznie głowę w kierunku piersi.

Ile powinien jeść noworodek w ciągu doby?

Noworodek, który przyszedł na świat o czasie z odpowiednią wagą, potrzebuje 95-100 kcal na dobę. W pierwszych dniach życia ilość spożywanego mleka jest niewielka, gdyż wnosi zazwyczaj do 20 ml. Wtedy też zauważalna jest utrata wagi dziecka nawet o 10%. Warto jednak pamiętać, że wraz z każdym kolejnym dniem masa ta podnosi się i wyrównuje. W siódmej dobie maluch jest w stanie wypić nawet 70 ml mleka, natomiast w czternastej ilość to ponad 100 ml. W przypadku karmienia butelką można w szybki sposób sprawdzić, ile dziecko potrzebuje mleka. To, które pozostało w butelce należy zsumować i odliczyć od ilości, która została przygotowana dla dziecka.

Karmienie noworodka piersią

Na początku należy wspomnieć, że nie każda kobieta musi karmić piersią. Jest to mit, którym kobiety zadręczają się w momencie braku pokarmu. Dostępne obecnie mleka modyfikowane cechują się dobrą jakością oraz zawartością cennych witamin i minerałów. Karmienie piersią dziecka uzależnione jest od tego, ile dziecko potrzebuje. Nie warto karmić go na daną godzinę. Dziecko samo upomni się o pokarm, którego potrzebuje. Na początku może wydawać się to dziwne, gdyż dziecko może często dosłownie ,,wisieć” na piersi. Jest to spowodowane trudnościami w zasysaniu pokarmu.

Karmienie noworodka butelką

Noworodki, które karmione są mlekiem modyfikowanym, jedzą zazwyczaj o wiele mniej pokarmu niż dzieci karmione piersią. Mieszanka ta trawiona jest znacznie wolniej, niż pokarm matki. Lekarze zalecają 7 karmień dziecka butelką na dzień. Jedna porcja powinna wynosić 100-130 ml. Ilość ta jest jednak zawyżona. Każde dziecko zjada inną ilość mleka w ciągu dnia. W nocy jest ona znacznie wyższa niż w ciągu dnia. Może zdarzyć się tak, że porcje będą niewystarczające i dziecko będzie domagało się więcej.

Karmić noworodka butelką czy z piersi?

Wszystko uzależnione jest od możliwości i preferencji matki. Jeżeli nie ma żadnych przeszkód, a matka wyraża chęć karmienia piersią, wówczas jest to bardzo dobre dla układu odpornościowego dziecka. Mleko otrzymywane w pierwszych dniach jet zdrowe i zapewnia dziecku lepsze zabezpieczenie przed chorobami. Kobiety, które jednak nie mają pokarmu lub ze względów estetycznych bądź osobistych nie chcą karmić piersią, nie powinny mieć z tego tytułu żadnych wyrzutów sumienia.


Dodaj komentarz