Jaki jest wpływ telewizji na rozwój dziecka?

Jaki jest wpływ telewizji na rozwój dziecka?

Dlaczego rozwój dziecka i telewizja jest ważnym tematem, który powinien być zgłębiony przez rodziców?

Telewizja jest bardzo popularnym źródłem informacji w dzisiejszych czasach. Ludzie oglądają telewizję również, aby dowiedzieć się czegoś nowego o świecie lub aby miło spędzić wieczór. Dzieci również często wybierają tą formę spędzania wolnego czasu. Nadmierne spędzanie czasu przed telewizorem ma zły wpływ na dorosłych, więc możemy domyśleć się, że dzieci ucierpią na tym jeszcze bardziej. W tym artykule przedstawiono problemy, które mogą wyniknąć z nadmiernego oglądania telewizji przez dzieci oraz zaproponowano sposoby na ograniczenie uwagi dzieci, jaką poświęcają one temu rodzajowi spędzania wolnego czasu.

Jakie mogą być następstwa uzależnienia od telewizji na rozwój dziecka?

Pierwszym i najpoważniejszym skutkiem oglądania telewizji przez zbyt dużą ilość czasu w ciągu dnia może być pojawienie się objawów ADHD, które mogą przerodzić się w chorobę. Wynika to z ilości impulsów, jakie mózg musi przyjąć podczas oglądania telewizji. Jest to ilość około 1,2 tysięcy impulsów na sekundę. Jest to czynnik, który może bardzo negatywnie oddziaływać na mózg.

Kilkugodzinne sesje oglądania telewizji mogą mieć również negatywne skutki w postaci „hipnozy”. Wynika to z tego, że gdy na telewizorze wyświetla się bajka wzrok dziecka cały czas jest utkwiony w telewizorze, co może być problemem, gdy bajka się skończy – dziecko może stać się rozdrażnione oraz agresywne.

Oglądanie telewizji wieczorami lub co gorsze – w nocy – może stać się przyczyną bezsenności, która również jest bardzo niebezpiecznym zaburzeniem, szczególnie dla organizmy młodego człowieka.

Spędzanie każdej wolnej chwili przed telewizorem będzie również problemem, ponieważ będzie źródłem negatywnego samopoczucia oraz problemem z nawiązywaniem kontaktu ze rówieśnikami. Dla dziecka takie problemy są szczególnie niebezpieczne, ponieważ mogą przełożyć się na jego problemy w starszym wieku.

Mity na temat oglądania telewizji przez dzieci

Na przestrzeni czasów zgromadziło się wiele mitów na temat oglądania telewizji przez dzieci, które są bardzo wiele mitów, a poniżej przedstawiono najpopularniejsze z nich.

Pierwszym i najbardziej błędnym jest stwierdzenie, że przez oglądanie telewizji dzieci szybciej uczą się mówić, ponieważ poznają wiele nowych słów – jest to tylko mit, gdyż dzieci podczas oglądania telewizji nie zwracają uwagi na nowe słowa, a jedynie na treść oraz akcję.

Oglądanie telewizji prowadzi do nadwagi – to również jest mit, ponieważ dzieci, które oglądają telewizję mogą zarówno tracić apetyt, jak i również nabierać zbyt dużego apetytu. Jest to zależne od dziecka, ale należy na to zwracać uwagę, gdy tylko dostrzeżemy, że dziecko zbyt dużo czasu poświęca na oglądanie bajek w telewizji.

Jak zapobiec nadmiernemu oglądaniu telewizji?

Tym co może odciągnąć dziecko od telewizora jest z pewnością możliwość zabawy z rodzicami. Zapewnienie dziecku różnych ciekawych zajęć w ciągu dnia jest podstawą do odciągnięcia go od innych form spędzania czasu, takich jak telewizja. Powinniśmy zwracać uwagę, aby nasze dzieci nie zapomniały, że najważniejsze jest spędzanie czasu z rodziną, a nie zgłębianie historii przedstawionej w bajce.

Jakie są sposoby, aby oglądanie telewizji przez dziecko miało pozytywny wpływ?

Oglądanie telewizji przez dziecko może mieć również na nie pozytywny wpływ, ponieważ może zgłębiać wiedzę o świecie. Oglądanie filmów przyrodniczych może nie tylko rozwinąć u naszego dziecka nowe zainteresowania, ale również może znacząco rozwinąć jego wiedzę o świecie. Z początku dziecko może nie mieć ochoty, aby odejść od oglądania bajek na rzecz filmów przyrodniczych, ale zachęcenie leży już w gestii rodzica. Należy jednak pamiętać, aby dziecko oglądało filmy, które nie zawierają drastycznych scen – np. walki między zwierzętami.

,

Dodaj komentarz